Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravicová vláda provádí levicové reformy, levice z toho šílí

29. 05. 2012 17:29:07
Komičnost politické situace nejen v naší zemi může jen stěží dosáhnout větších rozměrů, než jak ji osobně vnímám v poslední době. Pravicová reformní a protikorupční vláda zavádí ryze levicové reformy a levice spolu s odbory z toho doslova šílí a proti takovým krokům hlasitě protestují. No uznejte, není to k popukání? A to pohledem z obou stran? Někdy si připadám, že je to u nás jako v Kocourkově, ve kterém ovšem starostuje starý dobrý Švejk. A někdy si připadám ještě hůř, ale žádné slušné přirovnání mě nenapadá, takže nechám prostor pro vaši fantazii a představivost.

Následujícími řádky nechci rozebírat a vůbec netvrdím, který z diskutovaných konceptů nebo které z diskutovaných opatření je nebo není správné a zda je pravda na té nebo oné straně. Zapomeňme na chvíli na věcný obsah a zůstaňme u principu.

Vláda Petra Nečase definuje sama sebe jako vládu pravicovou, protikorupční a reformní. Opozice a odbory ji mají za ultrapravicovou, asociální, prokorupční a deformní, dá-li se to tak napsat. Podle opozice je vláda maximálně nekompetentní, ztratila důvěru obyvatel a svými jednotlivými kroky se sama diskvalifikuje z nároku řídit tuto zemi. Možná to každý cítíme jinak, ale takhle to vnímám já a znovu opakuji, nikomu nepodsouvám a nenutím, co z toho je správné, co je lepší a co horší. Tohle je výchozí stav.

Pravicová vláda tvrdí, že návrhy opatření, po kterých volá levice, jsou cestou do pekla. Levice tvrdí, že vládní návrhy vedou do pekla také a co hůř, že už jednou nohou v pekle dávno jsme. No tak si tedy pojďme ve stručnosti shrnout, co jedni hlásají a konají a po čem druzí volají a co jim vadí a naopak.

Opozice a odbory staví svoji argumentaci na necitlivých dopadech na nejchudší a sociálně nejslabší společenskou vrstvu obyvatel. Řešení navrhují jasné a v podstatné části jasně formulované. Zvýšit se mají daně bohatým, protože tak je to správně. Bohatí zaplatí stabilitu a blahobyt ostatním. Nutné je zrušit Topolánkovo asociální zastropování pojistného, zavést progresivní zdanění pro "boháče", zvýšit daně firmám a pořádně zdanit luxus. A samozřejmě je nutné zatočit se živnostníky, kteří se v celém systému naučili velmi rychle chodit a kteří de facto platí daně a pojistné jenom v minimálních výších, pokud vůbec. Vcelku legitimní a hlavně očekávatelné požadavky opozice, které má sama sebe za levicovou.

Vláda na druhou stranu tvrdí a zejména před volbami vehementně tvrdila, resp. nynější vládní strany, že se touto cestou vydat nechce, protože tahle cesta nevede nikam jinam, než přímo do Řecka. Řešení vidí v systémových reformách, zkrocení mandatorních výdajů státního rozpočtu a obecně v rozpočtové disciplíně a kázni. A samozřejmě v promyšlených úsporách, jejichž aplikace bude znamenat dostatek zdrojů pro pomoc potřebným a díky kterým dojde k omezení zneužívání celého systému sociální pomoci ze strany nepotřebných. Budiž. Jsou to dva legitimní politické proudy a dva názory. Znovu opakuji, že je v této chvíli nehodnotím, nekomentuji.

Problém nastane, když s odstupem času srovnáme realitu s vizemi a posoudíme s odstupem času názorovou konzistentnost obou stran, jak jsem je definoval v předchozích odstavcích.

Naše pravicová reformní vláda právě:

- zavádí daňovou progresi u fyzických osob s příjmy nad 100.000,- měsíčně
(tedy stejně, jako to svého času chtěl provést i Jiří Paroubek),

- ruší strop pro odvody zdravotního pojištění,

- zvyšuje postupně sazby nepřímých daní, zejména DPH,

- výrazně přistřihne křídla živnostníkům, kterým "zastropuje" možnost užití výdajových paušálů,

- znemožní uplatnění slev na dani (manželka, děti) živnostníkům "s paušálem",

- zvyšuje míru zdanění majetku (nemovitostí),

- zavádí srážkovou daň proti daňovým rájům ve výši 35%.

Pokud tedy vidím a záměry vládních reforem chápu správně, jsou jejich základem ryze levicová opatření, po kterých tady socialisté, komunisté a odbory volají několik let, samozřejmě s výjimkou zvyšování DPH.

Ze strany vlády nevidím žádné systémové reformy, žádné promyšlené úspory ba dokonce žádný skutečný boj s korupcí. Možná by mohl leckdo namítnout, že vláda připravuje reformu penzí, ale tady si odpustím jeden prohřešek vůči stanovenému předpokladu z úvodu, protože co si o reformě penzí myslím, jsem popsal již dříve: "Důchody? Vždyť jde jenom o to, aby bylo z čeho dál krást". A zadržení Davida Ratha, jakkoli tleskám, za žádnou ukázku systémového boje s korupcí nepovažuji ani náhodou.

Ve skutečnosti mě nenapadá, jak přesně současný stav definovat. Pravicová vláda ve svém středu hýčká několik skutečně pofidérních existencí a nemám pocit, že by cokoli reformovala. V duchu pravicového pojetí politiky už vůbec ne. Ve skutečnosti pokračuje v plíživém zavádění a dalším prohlubování socialismu, který v našich podmínkách zmutoval do zvláštního protekcionistického korupcí prohnilého systému, který zjevně nefugnuje ve prospěch společnosti, ale celé řadě lidí extrémně vyhovuje.

A co na to levice? Bojuje proti reformám, které sice zaváději zlí pravičáci, ale s pravicovou politikou nemají co do činění. Jde o ryze levicové kroky, které jsou plně v souladu s tím, co sama chce a hlásá a přesto z nich spolu s odbory doslova šílí.

No řekněte sami, vážně vám to nepřipomíná Kocourkov se Švejkem v čele? Nebo už jsme v tom pekle? Nebo ještě hůř? Co vaše fantazie a představivost? Mě pořád nic slušného nenapadá, ale cítím, že něco je hodně špatně.....

Autor: Štěpán Binko | úterý 29.5.2012 17:29 | karma článku: 34.29 | přečteno: 2519x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2551 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 748 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1993 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 988 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Robert Brinda

Noční můra houbařů.

Kategorizuji houbaře: Takyhoubař - houbař - pan houbař - mykolog. Pan houbař by měl znát aspoň deset hub jedovatých a nejméně dvacet jedlých. Protože to splňuji, považuji se za pana houbaře. Občs mi ale zvědavost nedá a hledám:

23.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Štěpán Bicera

Liberální Berlín?

V článku MF Dnes "Evropský den D" se píše: "celé své jméno si Tomáš nepřeje zveřejnit... V liberálním a levicově orientovaném Berlíně by přiznání sympatií k AfD, bylo společenskou sebevraždou." Známe to i ze zdejších diskuzí.

23.9.2017 v 13:40 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 161 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak pojmenovat politiky?

Dnes tu máme další kolo naší soutěže o hledání nejpřiléhavějšího pojmenování určitého fenoménu, po atomové elektrárně a sexu přicházejí na řadu naši milí politici. Aby ne, blíží se volby, tak je to téma aktuální

23.9.2017 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Vlak přece k trampování vždycky nějak patřil

...jako i vztyčený palec a řeka a kytary a usárny a kamarádi...a dobrodružné chvíle s nepohodlím, které k tomu všemu patřilo docela samozřejmě jako trampovo svobodné dýchání, což k tomu všemu patří dodnes, pokud je tramp srdcař

23.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Winchester model 74 – malorážka proti nacismu

Rychlé tankové divize wehrmachtu drtí Francii. Blitzkrieg ukazuje svou plnou sílu. Francouzská a britská armáda ustupuje k moři. Jádro expedičních sil nakonec uvízne u přístavního města Dunkerk. Vojákům už pomůže jedině zázrak...

23.9.2017 v 10:18 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 350 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5196

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.