Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klííííííííííííííííd!

21. 01. 2013 15:35:15
Co se v naší zemi děje, to mi hlava nebere. Pobijeme se v druhém týdnu prezidentské volby navzájem? Přežijí jen ti nejsilnější, kteří na to mají žaludek? Jsem zvědavý, jak se všichni budeme cítit příští pondělí. To bude kocovina.....

Samozřejmě nevím, co prezidentská kampaň obou kandidátů ještě přinese, ale i kdyby to už bylo všechno, co na nás oba tábory chystaly, myslím, že to bohatě stačí. Tahle země se z toho bude sbírat ještě hodně dlouho. A prý, že nový prezident lidi spojí, pche.

Nechci otevírat jedno téma a jeden argument pro toho nebo proti támhle tomu, mediální masáže je všude kolem až až, ale dvě poznámky si neodpustím. Jde o Benešovy dekrety a vzedmutí vlny odporu ve věci "vyhazovu" Martina Dejdara z televizního seriálu. Ano, toho seriálu, který dávno skončil a hádejte jak. Smrtí hlavního hrdiny v podání Martina Dejdara. Ach jo.

Myslím, že obě témata spojuje jedno jediné, tedy nějaká náhlá kolektivní ztráta soudnosti a hlavně paměti. Začínám normálně nestíhat, jak z toho jeden tábor dělá souboj lilie a nevzdělaného dřeváka a z druhé strany, jak jde o boj aristokratického bruselského vlezdoprdelky lačního po majetku proti nejlepšímu a nejskvělejšímu ochránci zájmů ČR, navíc s neposkrvněnou minulostí. To prostě není normální.

Když se třeba na zmíněné dekrety podíváme s odstupem, opravdu zjistíme, že o nich oba kandidáti dlouhodobě říkají úplně to stejné a ještě jsou schopni si to vzájemně vyčítat. Přitom mají oba pravdu. No, není to legrační? Budeme jednoho plísnit za paralelu s Haagem a druhého za "stalinistické metody"? Nezamyslíme se náhodou nad tím, co nám svými slovy chtěli říct? Když už jsme je vybrali ve svobodných volbách jako dva nejlepší adepty na prezidenta, co jim oběma dopřát trochu sluchu a naši potřebu zjednodušujících titulků a televizních zpráv pro houpací koně nechat chvíli spát?

Nebudu dělat, že rozumím všemu. Nerozumím. Ale jedno vím jistě. Pokud bych přišel za svým tátou a dědou, pokud by byl ještě živ, a začal jim vykládat něco o revizi Benešových dekretů, nedejbože o vracení majetku, se zlou bych se potázal. Spíš, dámy prominou, bych dostal pořádně přes držku. A zaslouženě. Jsem Husákovo dítě a co já vím o druhé světové válce nad rámec teoretických znalostí získaných ve škole a doma? Co mě opravňuje, abych nejen hodnotil, ale nedejbože revidoval kroky generací před námi? Kroky činěné na základě naprosto nepředatelné, pouze sdělitelné zkušenosti? Nic. Vůbec nic!

Já se mohu snažit jenom pochopit a hlavně se vyvarovat toho, aby k něčemu podobnému došlo za mého života. Víc ani ťuk. Mohu mít svůj názor a na rozdíl od mých předků si mohu dovolit luxus nadhledu a empatie k druhé straně. To oni nemohli. Pro ně to bylo o bytí a nebytí. Nemusíme s těmi před námi souhlasit a dokonce na ně nemusíme být pyšní, ale musíme je ctít a respektovat. Nebyli jsme v jejich situaci. Tečka.

A stejně tak chápu pana Stránského, dnes osmdesátiletého starého pána, který si za komunistů coby politický vězeň, mukl, užil své. I jeho vyjádření rozumím, mj. i z toho důvodu, že jsem si ho přečetl celé. Nemusím s ním souhlasit a mohu ho považovat za nešťastně formulované, ale chápu ho. Vytvořil seriálovou postavu, jejíž základem bylo jedno jediné; nikdy se nesehnula před komunisty. A postoj Martina Dejdara ho zklamal ne proto, že hrál roli v jeho díle, ale proto, že více než patnáct let dával veřejnosti na odiv, jak ho tato postava zasáhla, co pro něj a jeho vnímání hodnot znamenala a jak jeho život ovlivnila. Ale tak jako chápu Stránského, rozumím i Dejdarovi.

Víte, komu vlastně nerozumím? Nám všem. Přijde mi, jako kdybychom všichni zapomněli na to nejdůležitější. Že tady spolu budeme žít i po prezidentských volbách. A o tom to celé je.....

Autor: Štěpán Binko | pondělí 21.1.2013 15:35 | karma článku: 41.46 | přečteno: 6219x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2551 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 748 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1993 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 988 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Referendum

Slovo, které pochází z latinského referendus a má znamenat „věc, o níž mají a měli by rozhodovat občané, kterých se věc tyká“.

23.9.2017 v 11:43 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jan Dvořák

Alternativa pro Bavorsko – poodhalení pravé tváře lídra (alternativní)

V tomto týdnu se na stránkách jednoho deníku ve dvou dnech po sobě vyskytly texty dotýkající se Petera Bystrone (P. Bystroně) ze Spolkové republiky Německo.

23.9.2017 v 11:13 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 326 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 29.08 | Přečteno: 574 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 290 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 1055 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5196

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.