Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze řetězu utržený Zeman, Babišovo peklo?

27. 06. 2013 15:11:05
Mohl bych říct, že jsem „ho“ nevolil a že jsem „to“ říkal. Jenže to neznamená, že ztratím poslední zbytky soudnosti a „zaslepen“ prohrou svého favorita v prvním kole budu teď vše, co prezident Zeman udělá, okamžitě a lacině kritizovat. Minimálně zamyslet se by bylo slušné.

Zkusím v této době, kdy mám pocit, že správné je mít zase jen ten jediný názor, nabídnout pohled na prezidentovy kroky z trochu jiného úhlu. Proč? Nikoli proto, že bych snad nové „nepolitické“ vládě našeho prezidenta tleskal, na to mě trochu víc děsí její zvažovaná sestava, ale proto, že prostě a jednoduše nevím, co je vlastně horší. Ze řetězu utržený prezident, který se snaží postavit na nohy svoji vlastní stranu a znásilňuje u toho Ústavu nebo trvale impotentní Sněmovna?

Jasně, Zemanův krok se vymyká ústavním mantinelům, které tuto zemi definují jako parlamentní zastupitelskou demokracii, ve které se moc vlády opírá o moc ve Sněmovně a nemá smysl prezidentovy kroky rozebírat z tohoto úhlu. Ústavní právníci se alespoň mají o čem přít a dohadovat. Ale jaké řešení zvolit v situaci, kdy Sněmovna vypadá a koná, jak vypadá a koná ta naše současná?

Neleží totiž hlavní odpovědnost za vše, co se aktuálně děje, právě na Sněmovně? Jakou akceschopnost prokázala? Jakou vlastní „přidanou hodnotu“ vytvořila a čím a jak k současné situaci přispěla? Jaká řešení přinesla? Není to náhodou tak, že tam roky a roky pozorujeme několik partiček neschopných vzájemně spolupracovat, které vždy, když jim aktuálně rozdané karty přestanou vyhovovat, začnou přemýšlet, jak si situaci ulehčit a jak vinu svalit na druhého? Nebo jak si zkrátit volební období nebo jak podepsat „volné hráče“ působící dosud v týmu soupeře? O nejčerstvějším zdokonalení těchto metod v podání ODS ani nemluvě?

Podle mě máme nejhorší Sněmovnu, jakou jsme v novodobé historii České republiky měli. Nevím jak Vy, ale já volím do Sněmovny své zástupce na celé čtyři roky. Skutečnost, že se třeba Mirek s Bohoušem nedohodnou, mě nezajímá. Fakt, že jeden nechce spolupracovat s druhým, je irelevantní. Nejsou to poslanci a naši politici, kteří mají rozhodovat, s kým a co ano a s kým a co ne. Za ně rozhodli voliči. My. A není důvod rozhodovat dokolečka dokola do té doby, než se to někomu z nich bude líbit. Jestli je vůle voličů o tom, že se prostě jeden musí dohodnout s druhým, tak se prostě musí dohodnout. Jen ať se naučí vládnout ve složitých a nepohodlných konstelacích, dělat kompromisy a odvádět práci pro ty, kteří je volili. A kteří je platí. To je politika.

Jenže to je těžké a nepohodlné a proto máme roky Sněmovnu, jakou máme. A občas nemáme, znovu volíme a doufáme, že to bude lepší. Přitom to jde jen a jen k horšímu. Jenže teď máme, pro někoho bohužel, i přímo voleného prezidenta, který do toho pánům a dámám v podhradí hodil docela slušné vidle. A moc se s tím nemazal. Jasně, krok je to zjevně více než kontroverzní. Jenže celá naše Sněmovna je kontroverzní. Celá naše politická scéna je kontroverzní už roky!

Když Miroslava Němcová v řádu desítek minut před nějakým rozhodnutím prezidenta oznamuje cosi o 101 hlasech, máte pocit, že se tomu dá věřit? Po tom všem, co jsme s naší Sněmovnou zažili? Věřili jste tomu, že číslo 101 platilo v minutě, kdy ho paní Němcová vyřkla? A co o minutu nebo hodinu později? Co s faktorem „Karolína“ za zády? Vsadili byste se, že to platilo druhý den? Neblázněte.

Má-li Sněmovna sama sebe za akceschopnou, proč už dávno nevidíme u jednoho stolu Bohouše, Mirka, Karla, Martina, Miroslavu, Vítka, Vojtěcha a i tu praštěnou Karolínu, jak staví „demokratickou hráz“ proti podle nich nedemokratickým a protiústavním krokům prezidenta? Stačila by deklarovaná jednota, i s tou by prezident měl problém. Ale oni jednotní nejsou! Vždyť jakou připravili skutečnou alternativu vládnutí proti tomu, co představil prezident? Samozřejmě žádnou. Něčeho takového současná Sněmovna schopná není. Není a nebude. Tahle ne. Ve skutečnosti je to totiž tak, že dokud si Sněmovna neuvědomí prostý fakt, že v jednotě, dialogu a kompromisu je síla, bude si jí tak silný protihráč, jakým bezesporu veřejností přímo zvolený prezident Miloš Zeman je, natírat na chleba kdy se mu zachce.

Ale třeba právě tohle všechno je největším přínosem přímé prezidentské volby. Třeba právě tyto situace proberou politické strany z letargie a pocitu, že všechno mají jisté. Třeba právě takto vypjaté situace proberou nás, voliče, a ukáží nám, jakou opravdovou cenu má hlas každého z nás a co s ním zmůžeme. Jestli daní za to bude několikaměsíční vláda pochybných politických existencí a zombíků, dobře nám tak. Měli jsme se probrat dřív. I tohle všechno je totiž politika a ta se nás týká.

A jak s tím souvisí Babiš? Jednoduše. V případě jeho koupě vydavatelství MAFRA také „všichni“ dopředu vědí, že je to špatně. Klidně může být, nevím. Klidně se z toho za pár měsíců může stát plátek hájící jeho stranické barvy, podnikatelské záměry a klidně z toho může být i BaboVize. Klidně může být, že je pan Babiš největším gaunerem a kmotrem v Česku. Vy ho někdo osobně znáte? Já ne. Vím ale jedno. Když se chci v dnešní době dostat k alespoň trochu objektivním informacím, jdu na Českou pozici. Na server, který platí a sponzoruje ON - pekelník Babiš. Klidně mě za to teď kamenujte, ale o něm já netvrdím nic. Já prostě víc než na spekulace o tom, co bude a co může být, věřím heslu, že „ukázaná platí“. A co ukazuje zejména iDNES.CZ, to už vím dávno.....

Autor: Štěpán Binko | čtvrtek 27.6.2013 15:11 | karma článku: 24.39 | přečteno: 1422x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2551 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 748 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1993 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 988 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Referendum

Slovo, které pochází z latinského referendus a má znamenat „věc, o níž mají a měli by rozhodovat občané, kterých se věc tyká“.

23.9.2017 v 11:43 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 136 | Diskuse

Jan Dvořák

Alternativa pro Bavorsko – poodhalení pravé tváře lídra (alternativní)

V tomto týdnu se na stránkách jednoho deníku ve dvou dnech po sobě vyskytly texty dotýkající se Petera Bystrone (P. Bystroně) ze Spolkové republiky Německo.

23.9.2017 v 11:13 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 320 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tuzemáku zvoní hrana. Ano, opět úředníci z Bruselu

Už jim nestačí zákaz názvu „tuzemský rum“, ale prý je jeho známá a nedílná složka rakovinotvorná. Kdy zakážou grilované klobásy nebo uzený bůček???

23.9.2017 v 9:24 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 567 | Diskuse

ondřejmrázek Mrázek

Svěží vichr z hor nebo nájemné beranidlo?

Spanilá jízda oficiálního vyhnance z Ukrajiny Michaila Saakšviliho po ukrajinských městech je předzvěstí dalších politických otřesů v beztak notně roztřesené zemi. Kdo z nich bude mít prospěch?

22.9.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 290 | Diskuse

Miroslav Gruner

Horáček nakrocil k legalizaci zločinu

Když v zemi existuje mnozstvi osob dluzicich státu a Horáček ve chvílích, kdy se mu začínají preference potacet, jim chce vyjednat úrokový pardon, je zjevné, že mu jde o moc.

22.9.2017 v 16:32 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 1050 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5196

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.