Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právo na luxusní bydlení neexistuje. Ani pro babičky.

21. 05. 2012 17:21:05
Smradem socialismu načichlá společnost dokáže leckdy vyprodukovat skutečnou perlu a o jednu takovou se s námi o víkendu podělila redakce iDnes, zřejmě také notně zapáchající. Přiznám se, že jsem nejprve nevěřil svým očím a text jsem bral jako mírnou provokaci, ale on byl myšlen opravdu vážně a ještě vážněji bylo myšleno skrytí identity autorky, tedy pomoc ze strany redakce a adminů blogu, protože dotyčná přece přišla se závratným zjištěním a s důkazy o korupci a je zapotřebí ji chránit. Pchá, já padám. Lidé už nejsou schopní podepsat se ani pod stížnost, kterou mají za oprávněnou a redakce je v tom ještě podporuje.

Blog "Praha 6 mě odírá a chce občany obecních bytů zruinovat" byl přes víkend poután na titulní straně iDnesu a některé z Vás jistě neminul. Téma znělo zajímavé a přiznejme si, že v souvislosti se jmenovanou městskou částí by se jeden nedivil už vůbec ničemu. Byl jsem zvědavý na další průšvih téhle zprofanované partičky všehoschopných politiků a s chutí se do čtení blogu pustil. Čekal jsem nějakou hlubší myšlenku, rozbor dalších radničních zvěrstev, nějakou pikanterii na zastupitele, důkazy o korupci, cokoli. Ostatně jsem přesvědčen, že takových materiálů by se v souvislosti s MČ Praha 6 našlo jistě hodně a že by to nedalo ani tolik práce. Ale výsledek? Nic! Zhola nic! Babička, jejíž totožnost redakce zná, ale takto "závažný" text jí umožnila zveřejnit anonymně, si prostě jenom tak veřejně pobrečela, protože:

A) se svým manželem dál nezvládá platit nájem luxusního bytu o rozloze 133 m2 v jedné z nejlepších pražských čtvrtí (Praha 6 - Dejvice),

B) nikdo, ale hlavně zlá obec plná zkorumpovaných zlodějů, jí nechce prodat byt za zlomek jeho tržní ceny, přičemž zastupitelé se údajně za nápadně výhodných podmínek "zajistili" a byty si výhodně do vlastnictví převedli již dávno,

C) koupit byt za tržní cenu, ale se slevou 40%, je přece jasná asociální zlodějina, nemluvě o nabídce obce, že kupujícím poskytne úvěr (tady bych byl opatrný, protože jak víme, je Praha 6 plná ekonomických expertů a chytrých "investičních poradců"),

D) samozřejmě je za vším korupce a autorka má na všechno důkazy, leč text je jakéhokoli faktu nebo důkazu zcela prostý (autorka, která se není schopná podepsat pod obyčejný blog ovšem připravuje a samozřejmě podepíše trestní oznámení na všechny zastupitele),

E) v důsledku zvýšení nájmu o Kč 6.200,-- dojde u autorky ke zvýšení celkových nákladů na bydlení o Kč 8.419,- (nesnažte se přijít na důvod, proč tomu tak je, zjevně ne pro všechny platí, že 1+1=2).

Přiznám se rovnou, že pro takové prázdné vzlyky nemám ani zbla pochopení. V době, kdy většina mladých rodin s dětmi sotva dosáhne a utáhne nájmy za byty stěží poloviční, kdy stejný problém mají "starodůchodci" (ti, kteří vstoupili do důchodu dříve v minulosti) a nyní žijí vlivem osudu i pokročilého věku sami, o matkách samoživitelkách ani nemluvě, se mi při čtení podobných řádků doslova otvírá pomyslná kudla v kapse.

Samozřejmě nepochybuji o tom, že v průběhu privatizace bytového fondu v letech 1993-2005 došlo k nemalému počtu podivných privatizací, v rámci kterých byly nádherné byty v jedné z nejlepších pražských lokalit prodány za neuvěřitelné ceny přímo zastupitelům nebo jiným spřízněným osobám a samozřejmě to mám za odporné, hnusné a neobhajitelné. A věřte mi, že bych si o nějakém takovém případu velmi rád početl a ještě raději bych byl, kdbyby byli dotyční volání k odpovědnosti. Ale vím, jsem naivka.

Každopádně bych měl pro milou dámu a pro všechny ostatní v její situaci následující vzkaz, který pro přehlednost rozdělím do několika bodů:

1) Byt v Praze - Dejvicích o celkové rozloze 133 m2 je luxusní bydlení, na které buď mám nebo nemám. Na tento luxus nemáme nikdo žádný nárok a druzí samozřejmě nemají povinnost nám takový luxus jakkoli zajišťovat - ať dotováním nájmu nebo garancí zvýhodněného prodeje.

2) Takový luxus k životu zapotřebí není, rozhodně ne pro manželskou dvojici seniorů v důchodovém věku.

3) Žádný rozumný hospodář neprodává majetek pod cenou a už vůbec ho nerozdává de facto zdarma. Že se tak dělo v minulosti, není důvod, aby se tak dělo i v budoucnu.

4) Jednoduchým řešením celé situace je přestěhování se do bytu, který odpovídá mým možnostem. Chápu složité situace v některých lokalitách, ale takovou lokalitou Praha není. Ve stejné lokalitě se nabízí stovky nájemních bytů, které jsou sice menší, ale cenově blíže představám autorky. Ostatně kompletně zrekonstruované 3 kk na Veleslavíně (86 m2) za cenu ještě nižší, než platí autorka nyní před "tím hrozivým" zvýšením, považuji stále za luxusní bydlení, na které většina z obyvatel ani nedosáhne.

5) Od revoluce uplynulo více než dvacet let a byty se konkrétně v této lokalitě privazují od roku 1993. Z textu článku je zjevné, že autorka v bytě bydlí 30 let a že v inkriminované době nebyla v důchodovém věku. Podle všecho si dovolím odhadnout, že dotyčné bylo na začátku devadesátých let lehce přes čtyřicet, měli tedy s manželem dost času, informací a sil, vyřešit otázku bydlení na důchod. Rozhodně to není sociální případ nemohoucí babičky, které se v nové době špatně orientuje a kterou někdo napálil a teď potřebuje pomoc v tíživé životní situaci.

6) Jak jsem uvedl výše, kulichů zřejmě bylo v dobách minulých dost. Bylo by zajímavé a pro společnost velmi přínosné takové případy zveřejnit a mediálně tepat. Nicméně lze jen stěží věřit, že z celkového objemu šestnácti tisíc bytů, které byly na Praze 6 v minulosti privatizovány, si většinu zprivatizovali zastupitelé pro sebe a své rodinné příslušníky.

7) Problém je s necelou tisícovkou bytů, která je ještě určena k prodeji a která je holt nabídnuta za tržní cenu odpovídající aktuálním datu, ale se slevou 40%. Kup nebo nech být. Pokud vím, tak zmíněná obec dokonce navrhuje půjčky občanům na nákup. Co lidé, kteří nepatří mezi privilegované a dekret na podobný byt nikdy nedostali? A raději nebudu spekulovat, kdy a za co rozdávali soudruzi v osmdesátých letech dekrety na podobně nádherné byty v takové lokalitě.

8) Bez podtextu, emocí a čistě pro přehlednost se sluší připomenout, že lamentují-li někteří nad děsivými dopady deregulace nájmů, měli by si nejprve zjistit, kdo takovou deregulaci a kdy schválil a protlačil Parlamentem. Aby to nedopadlo jako s kauzou OKD, kdy mám tu a tam pocit, že kritickou smlouvu podepsal některý z pravicových arcilotrů, přičemž razítko pod smlouvou má ve skutečnosti barvu oranžovou.

9) Pro chronické nostalgiky a příznivce starých pořádků, kteří by snad chtěli namítat, že za bolševika by se nic takového stát nemohlo, bych rád připomněl, že i rudé zrůdy měly na podobné případy velmi efektivní nástroje. Nastat podobná situace před Listopadem, naběhli by k paní úředníci z "byťáku" a z bytu je s odkazem na nadměrečné metry zvesela vystěhovali (a velký krásný byt přiklepli kulichovi té doby).

Nejsem si jist, zda je to srozumitelné, ale věřím, že kdo chce, ten pochopí. Nehájím radnici, neznám jmenovanou starostku a na Praze 6 nebydlím. Budu rád za každé potrestané svinstvo a za každý odvážný blog plný důkazů o možné korupci. Tleskat budu každému, kdo se rozhodne bojovat proti tomuto nešvaru, který ničí vše kolem nás, vč. toho nejdůležitějšího - hodnot, které respektujeme jako společnost.

Domnívám se ale, že argumentů prostý vzlyk, že něco je dražší, než jak odpovídá stavu mé peněženky, nemá s takovou kritikou nic společného. Ve skutečnosti je to jenom natažená ruka socialismem zhýčkaných, kteří ještě nepochopili, že stát tu není od toho, aby se o všechny staral a aby reflektoval jejich snahu domoci se luxusu za přijatelný peníz, nejlépe na cizí účet. Notabene když taková snaha není ničím jiným, než voláním po realizaci dalších a dalších zlodějin.

Autor: Štěpán Binko | pondělí 21.5.2012 17:21 | karma článku: 40.44 | přečteno: 3841x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2570 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 767 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 992 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Vydání Babiše a inspirace pro Okamuru.

Politika je umění dosáhnout maxima možného. Dogmatické lpění na vyřčeném nebývá zrovna nejkonstruktivnější, na druhou stranu je třeba se nezpronevěřit zásadám a „neztratit tvář“.

22.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jan Klar

Tady pomůže už jen psychiatr

Jako poslední možnost, kterou Eva navrhla, bylo jít do manželské poradny. Dobře věděla, jaký má Michal odpor ke všem těm psychologům, terapeutům nebo osobnostním poradcům.

22.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Děti vyrostly a tak tápeme

Čím podarovat děti na Vánoce? Navíc když už vůbec nejsou v dětském věku. Ty své dospělce nějak zvládneme, ale pak tu máme ty „malé“ neteře a synovce, čili děti, co mezitím vyrostly až (skoro)dospěly.

22.11.2017 v 10:33 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 249 | Diskuse

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 784 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5198

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.