Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pravicová vláda provádí levicové reformy, levice z toho šílí

29. 05. 2012 17:29:07
Komičnost politické situace nejen v naší zemi může jen stěží dosáhnout větších rozměrů, než jak ji osobně vnímám v poslední době. Pravicová reformní a protikorupční vláda zavádí ryze levicové reformy a levice spolu s odbory z toho doslova šílí a proti takovým krokům hlasitě protestují. No uznejte, není to k popukání? A to pohledem z obou stran? Někdy si připadám, že je to u nás jako v Kocourkově, ve kterém ovšem starostuje starý dobrý Švejk. A někdy si připadám ještě hůř, ale žádné slušné přirovnání mě nenapadá, takže nechám prostor pro vaši fantazii a představivost.

Následujícími řádky nechci rozebírat a vůbec netvrdím, který z diskutovaných konceptů nebo které z diskutovaných opatření je nebo není správné a zda je pravda na té nebo oné straně. Zapomeňme na chvíli na věcný obsah a zůstaňme u principu.

Vláda Petra Nečase definuje sama sebe jako vládu pravicovou, protikorupční a reformní. Opozice a odbory ji mají za ultrapravicovou, asociální, prokorupční a deformní, dá-li se to tak napsat. Podle opozice je vláda maximálně nekompetentní, ztratila důvěru obyvatel a svými jednotlivými kroky se sama diskvalifikuje z nároku řídit tuto zemi. Možná to každý cítíme jinak, ale takhle to vnímám já a znovu opakuji, nikomu nepodsouvám a nenutím, co z toho je správné, co je lepší a co horší. Tohle je výchozí stav.

Pravicová vláda tvrdí, že návrhy opatření, po kterých volá levice, jsou cestou do pekla. Levice tvrdí, že vládní návrhy vedou do pekla také a co hůř, že už jednou nohou v pekle dávno jsme. No tak si tedy pojďme ve stručnosti shrnout, co jedni hlásají a konají a po čem druzí volají a co jim vadí a naopak.

Opozice a odbory staví svoji argumentaci na necitlivých dopadech na nejchudší a sociálně nejslabší společenskou vrstvu obyvatel. Řešení navrhují jasné a v podstatné části jasně formulované. Zvýšit se mají daně bohatým, protože tak je to správně. Bohatí zaplatí stabilitu a blahobyt ostatním. Nutné je zrušit Topolánkovo asociální zastropování pojistného, zavést progresivní zdanění pro "boháče", zvýšit daně firmám a pořádně zdanit luxus. A samozřejmě je nutné zatočit se živnostníky, kteří se v celém systému naučili velmi rychle chodit a kteří de facto platí daně a pojistné jenom v minimálních výších, pokud vůbec. Vcelku legitimní a hlavně očekávatelné požadavky opozice, které má sama sebe za levicovou.

Vláda na druhou stranu tvrdí a zejména před volbami vehementně tvrdila, resp. nynější vládní strany, že se touto cestou vydat nechce, protože tahle cesta nevede nikam jinam, než přímo do Řecka. Řešení vidí v systémových reformách, zkrocení mandatorních výdajů státního rozpočtu a obecně v rozpočtové disciplíně a kázni. A samozřejmě v promyšlených úsporách, jejichž aplikace bude znamenat dostatek zdrojů pro pomoc potřebným a díky kterým dojde k omezení zneužívání celého systému sociální pomoci ze strany nepotřebných. Budiž. Jsou to dva legitimní politické proudy a dva názory. Znovu opakuji, že je v této chvíli nehodnotím, nekomentuji.

Problém nastane, když s odstupem času srovnáme realitu s vizemi a posoudíme s odstupem času názorovou konzistentnost obou stran, jak jsem je definoval v předchozích odstavcích.

Naše pravicová reformní vláda právě:

- zavádí daňovou progresi u fyzických osob s příjmy nad 100.000,- měsíčně
(tedy stejně, jako to svého času chtěl provést i Jiří Paroubek),

- ruší strop pro odvody zdravotního pojištění,

- zvyšuje postupně sazby nepřímých daní, zejména DPH,

- výrazně přistřihne křídla živnostníkům, kterým "zastropuje" možnost užití výdajových paušálů,

- znemožní uplatnění slev na dani (manželka, děti) živnostníkům "s paušálem",

- zvyšuje míru zdanění majetku (nemovitostí),

- zavádí srážkovou daň proti daňovým rájům ve výši 35%.

Pokud tedy vidím a záměry vládních reforem chápu správně, jsou jejich základem ryze levicová opatření, po kterých tady socialisté, komunisté a odbory volají několik let, samozřejmě s výjimkou zvyšování DPH.

Ze strany vlády nevidím žádné systémové reformy, žádné promyšlené úspory ba dokonce žádný skutečný boj s korupcí. Možná by mohl leckdo namítnout, že vláda připravuje reformu penzí, ale tady si odpustím jeden prohřešek vůči stanovenému předpokladu z úvodu, protože co si o reformě penzí myslím, jsem popsal již dříve: "Důchody? Vždyť jde jenom o to, aby bylo z čeho dál krást". A zadržení Davida Ratha, jakkoli tleskám, za žádnou ukázku systémového boje s korupcí nepovažuji ani náhodou.

Ve skutečnosti mě nenapadá, jak přesně současný stav definovat. Pravicová vláda ve svém středu hýčká několik skutečně pofidérních existencí a nemám pocit, že by cokoli reformovala. V duchu pravicového pojetí politiky už vůbec ne. Ve skutečnosti pokračuje v plíživém zavádění a dalším prohlubování socialismu, který v našich podmínkách zmutoval do zvláštního protekcionistického korupcí prohnilého systému, který zjevně nefugnuje ve prospěch společnosti, ale celé řadě lidí extrémně vyhovuje.

A co na to levice? Bojuje proti reformám, které sice zaváději zlí pravičáci, ale s pravicovou politikou nemají co do činění. Jde o ryze levicové kroky, které jsou plně v souladu s tím, co sama chce a hlásá a přesto z nich spolu s odbory doslova šílí.

No řekněte sami, vážně vám to nepřipomíná Kocourkov se Švejkem v čele? Nebo už jsme v tom pekle? Nebo ještě hůř? Co vaše fantazie a představivost? Mě pořád nic slušného nenapadá, ale cítím, že něco je hodně špatně.....

Autor: Štěpán Binko | úterý 29.5.2012 17:29 | karma článku: 34.29 | přečteno: 2521x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2570 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 767 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 992 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Vydání Babiše a inspirace pro Okamuru.

Politika je umění dosáhnout maxima možného. Dogmatické lpění na vyřčeném nebývá zrovna nejkonstruktivnější, na druhou stranu je třeba se nezpronevěřit zásadám a „neztratit tvář“.

22.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 470 | Diskuse

Jan Klar

Tady pomůže už jen psychiatr

Jako poslední možnost, kterou Eva navrhla, bylo jít do manželské poradny. Dobře věděla, jaký má Michal odpor ke všem těm psychologům, terapeutům nebo osobnostním poradcům.

22.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Děti vyrostly a tak tápeme

Čím podarovat děti na Vánoce? Navíc když už vůbec nejsou v dětském věku. Ty své dospělce nějak zvládneme, ale pak tu máme ty „malé“ neteře a synovce, čili děti, co mezitím vyrostly až (skoro)dospěly.

22.11.2017 v 10:33 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 247 | Diskuse

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 775 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 401 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5198

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.