Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvrácená premiérská morálka aneb to měl Lessy lhát?

17. 07. 2012 15:10:02
Neříkejte, že tomu, co se děje, někdo z Vás rozumí. Jasně, můžeme dělat ramena a poskládat si z dostupných informací libovolnou konspirační teorii a na základě ní spekulovat o motivech jednotlivých hlavních aktérů právě se odehrávající frašky, ale podle mě nic takového nemá smysl.
 MF DNES

Ve skutečnosti totiž nikdo nic nevíme, u ničeho jsme nebyli a jsme odkázáni na informace, o jejichž hodnověrnosti si osobně myslím své. Jenže k tomu, abychom pochopili neuvěřitelně zvrácenou morálku našich politiků, žádnou za vlasy přitaženou konspiračku nepotřebujeme. Bohatě stačí, když si vezmeme nejjednodušší z dostupných vyjádření třeba premiéra a rozeberme ho bez emocí. Nejen jeho, ale i jiná podobná vyjádření a prosakující důkazy upadající morálky jsou už natolik průhledné, že klidně můžeme zapomenout na podstatu současné série kauz a kauziček, protože výživné jsou samy o sobě.

Premiér Nečas dal dnes všemu korunu a přiznám se, že pro mě tím definitivně zabil hřebík do rakve ODS. Upřímně doufám, že pohřeb se bude konat dokonalým žehem hned při nejbližších volbách. Je pravdou, že v pohřeb jsem doufal už několikrát, ale dosud jsem "preferoval" uložení do země a ve skrytu duše věřil v následné zmrtvýchvstání a důkladnou vnitřní očistu. Zjevně marně. Za všechna ta objektivně levicová opatření a korupční kauzy, kterými nás pravicová protikorupční vláda pod vedením ODS zásobuje v míře vyšší než obrovské, si nic jiného modrý soudruh nezaslouží. Za hranu únosnosti zvyšuje sociální napětí ve společnosti, o systémových reformách jenom mluví, tupě škrtá tady a neuvěřitelně rozhazuje támhle a o proklamované podpoře podnikání a obraně svobody pro změnu nehodlám jako podnikatel mluvit zase já. Nemám totiž slušných slov.

Ale zpátky k tématu. Premiér Nečas dnes vyplísnil policajta ze všech nejvyššího, že prý jeho chování odporuje jeho pozici. Fajn. Beru. Nečas má na takové tvrzení právo. Ale co tím konkrétně premiér myslí? Pochopili jste podstatu jeho sdělení? Podělím se s Vámi o jeden naivní předpoklad, za který nechť jsem v diskuzi coby naivní trouba po zásluze svými milými trollíky dehonestován:

Policejní prezident nelže.

Ano, je to prosté. Policista nekrade a nelže. Policejní prezident také nekrade a nelže. Správně nikdo nekrade a nelže, ale u těch policistů to tak nějak a priori předpokládáme. Nebo bychom měli. Slevíme-li z některých požadavků na morální a mravní integritu a v zájmu pohodlnosti si překroutíme a pomýlíme morální hodnoty, možná si na chvíli ulevíme, ale v konečném důsledku na tom budeme biti zase jenom my. A pořádně. A s úroky!

Pojďme teď výše uvedený naivní předpoklad ověřit ve vztahu k tomu, co vyplývá z premiérského policejního políčku. Policejní prezident řekl, co řekl. Ale kde to řekl, kdy to řekl a proč to řekl?! Nějak jsem neregistroval, že by si svolal tiskovou konferenci a tam se zapojil do současných politických půtek a sbíral pro sebe nějaké politické body, což je skrytý podtext premiérského štěku. Pokud vím, byl pozván na půdu Sněmovny na jednání jejího bezpečnostního výboru a tam prostě a jednoduše odpověděl na jasně položenou otázku. Co měl proboha odpovědět, pokud mu ministr financí volal, což sám ministr obratem přiznal? Navíc odpověděl z mého pohledu maximálně korektně, protože jasně uvedl, že se necítil ovlivňován nebo pod tlakem. Všechno to kolem je o hysterické a afektované opozici, nikoli o policejním prezidentovi.

Co tedy premiérský políček znamená? Byl by premiér raději, kdyby na jednání příslušného výboru policejní prezident lhal? Takhle si pravicová, konzervativně liberální protikorupční vláda představuje demokracii, právní stát a takové morální hodnoty prosazuje? No to ať se na mě pánové a dámy nezlobí, ale nechť raději táhnou někam hodně daleko.

Nemohu hodnotit, na čí straně je pravda. Nebyl jsem u ničeho, ale myslím si své. Lessyho nemusím, není to moje krevní skupina, ale zároveň nevím, co bych mu jako policejnímu prezidentovi vyčetl, za co ho plísnil. Nebaví mě ty neustálé politické hrátky a boj o to, koho kam dosadíme, proč a za co. Pan Lessy dělá svou práci buď dobře nebo špatně. Jako podřízený jiného ministra dostal nějaké zadání a to buď plní nebo neplní. Pokud neplní, nechť je vyměněn. Pokud má být vyměněn kvůli tomu, že na zasedání sněmovního výboru mluvil pravdu, něco tady pekelně smrdí.

Mí milí trollíci ze mě jistě budou chtít vytáhnout, jak se coby nenáviděný pravičák koukám na celou současnou kauzu všech těch telefonátů, nahrávek, zápisů a bla, bla nevím čeho všeho ještě. Jo, ještě těch letadel. Takže abych to nemusel opakovat:

1) Mistr Skokan - osobně bych byl v telefonátu s podobným individuem mnohem ostřejší, protože všenahrávající bonzácká sketa nízké intelgience si žádné lichotivější výrazy ani nezaslouží a podobně trapnou kauzičku nehodlám jakkoli řešit. Po téhle partičce za chvíli neštěkne ani pes, prostě to přecházím. Být ovšem ministr, pečlivěji bych volil svá slova, o tom žádná.

2) CASA - další sněmovní komedie, ke které nevím, co říct a hysterii kolem naprosto nechápu. Stejně jako v případě Davida Ratha mě fascinuje snaha poslanců o hru na obhájce, žalobce a soudce. Jsou-li obvinění na jedné straně natolik chatrná a je-li si Vlasta Parkanová na druhé straně natolik jista svoji nevinou, nevím, proč sama a s úsměvem nepožádala o vydání a nevytloukla tím "protihráčům" všechny trumfy z ruky. Následně si s notným mediálním humbukem mohla užít svou chvíli slávy a mohla to dát všem pěkně sežrat. A nebo také ne, ale pak pozbývá jakákoli diskuze o kvalitě vzneseného obvinění smysl a Vlasta by se prostě převlékla do tepláků. A nejen Vlasta.

3) Telefonáty s policisty (Mazánek, Lessy) - tady už nerozumím ničemu. Nepochybuji na jednu jedinou vteřinu, že být obsahy telefonátů natolik výbušné, jak se o nich tvrdí, dávno nás naše mediální scéna oblažila jejich doslovným přepisem nebo rovnou audio záznamem. Domnívám se, že díky všem kauzám kolem pánů Kopřivy nebo Bartáka je téměř nepochybné, že takové záznamy existují. Nechápu hysterii na straně jedné a amatérismus na straně druhé. Jediný, kdo se podle mě v dané situaci chová maximálně profesionálně, vč. apelu na zbytek svého sboru, je, světe div se, policejní prezident.

Ale tohle všechno je nepodstatné, podružné, zastřeno závojem nemalých emocí, osobních politických preferencí a politických názorů. Mediální scéna jako vždy pase po lacinných soustech, místo aby se věnovala podstatnějšímu. Nejpodstatnější z toho všeho bordelu, lží, podrazů, hysterie, pseudoargumentů, záznamů a údajných telefonátu nejsou přece žádná sprostá slova, ale dvě vyřčené otázky, cituji: "Odmítl jsem ti někdy nějakou dotaci? Potřebuješ prachy?" Buď šlo ze strany ministra o rádoby vtipnou nadsázku (čemuž osobně věřím) nebo o něco mnohem horšího. Ale my se raději budeme utápět ve sprosťárnách ze všech stran, přejdeme ubohost vlastního premiéra a dál a dál se budeme pokoušet omluvit neomluvitelné a prokázat neprokazatelné. Tak jo. Když nás to ještě baví.....

Autor: Štěpán Binko | úterý 17.7.2012 15:10 | karma článku: 47.31 | přečteno: 14364x

Další články blogera

Štěpán Binko

Uber, regulací k veřejnému (ne)blahu aneb takhle prosím ne!

Tak po Dánsku a Maďarsku končí UBER i v Itálii. Socialismem, regulacemi a přebujelou byrokracií všeho druhu sužovaná Evropa zabíjí další hřebíček do své vlastní rakve. Byrokracii nedáme a o zákazníka nám nejde!

8.4.2017 v 14:59 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 2570 | Diskuse

Štěpán Binko

Silná Evropa nemusí znamenat socialistickou Evropskou unii

Baví mě ta hysterie kolem Brexitu. Baví mě celá EU. Přemýslím, zda vůbec existuje jeden jediný funkční "státní" útvar, velikostí a uspořádáním odpovídající EU, který "funguje" a kde není diktatura.

24.6.2016 v 11:45 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 767 | Diskuse

Štěpán Binko

Kdo, když ne Syřané, dá tohle do pořádku? Na koho spoléhá syrský zubař z Náchodska?

Ráno jsem slyšel na Radiožurnálu zajímavý rozhovor s jedním ze syrských azylantů v ČR. Dělá zubaře na Náchodsku. Za 18 měsíců získal azyl, naučil se slušně česky, funguje, pracuje.....

16.11.2015 v 10:01 | Karma článku: 39.89 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Štěpán Binko

Trocha té politické sci-fi aneb jak by mohlo vypadat usnesení strany, která je "v cajku".....

Usnesení 26. kongresu ODS je výsměchem politické realitě všedního dne a důkazem, že ODS žije mimo ni. Nevím, zda to někdo myslel vážně nebo zda nejde o chybu, ale tohle snad nemůže být pravda. Nebo je? Vážně? Předsedóóó!

2.6.2015 v 14:48 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 992 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Vydání Babiše a inspirace pro Okamuru.

Politika je umění dosáhnout maxima možného. Dogmatické lpění na vyřčeném nebývá zrovna nejkonstruktivnější, na druhou stranu je třeba se nezpronevěřit zásadám a „neztratit tvář“.

22.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jan Klar

Tady pomůže už jen psychiatr

Jako poslední možnost, kterou Eva navrhla, bylo jít do manželské poradny. Dobře věděla, jaký má Michal odpor ke všem těm psychologům, terapeutům nebo osobnostním poradcům.

22.11.2017 v 12:42 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Děti vyrostly a tak tápeme

Čím podarovat děti na Vánoce? Navíc když už vůbec nejsou v dětském věku. Ty své dospělce nějak zvládneme, ale pak tu máme ty „malé“ neteře a synovce, čili děti, co mezitím vyrostly až (skoro)dospěly.

22.11.2017 v 10:33 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 249 | Diskuse

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 784 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 288 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5198

Jsem obyčejný chlap, manžel skvělé ženy a otec čtyř úžasných dětí. Bytostně věřím v člověka a jeho schopnosti. Mám rád golf, slivovici, dobré jídlo a víno. Z některých věcí jsem už vyrostl, z jiných ještě ne a z některých doufám, že nevyrostu nikdy.

Miluji lidi a svět kolem sebe a každý den se snažím žít naplno. Řídím vlastní firmu (Internet Projekt, a. s.) a občas někde něco utrousím nebo napíšu o správě obsahu v digitálním věku nebo digitálním marketingu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.